V marci 2023 bol spustený pilotný projekt interiérového batériového úložiska na poskytovanie flexibility od spoločnosti FUERGY, s parametrami 100 kWh/100 kW. V období od mája 2023 do januára 2024 prebehla výstavba a uvedenie do prevádzky najväčšej fotovoltickej elektrárne na jednej streche v strednej Európe, ktorá sa nachádza v logistickom centre BILLA v Seredi. Elektráreň pozostáva z 5431 panelov s celkovým výkonom 2500 kWp a 20 striedačov HUAWEI s menovitým výkonom 100 kW. Na vyvedenie výkonu do rozvodnej siete bol použitý prípojnicový systém busbar s dĺžkou 35 metrov. Fasádna inštalácia zahŕňa 187 panelov orientovaných na východ a západ, čím umožňuje výrobu elektrickej energie od svitu do mrku. V roku 2023 sa začala realizácia prvých troch fotovoltických elektrární na predajniach, pričom boli testované tri rôzne technológie – panely, meniče a optimizéry. Na základe vyhodnotenia pilotných projektov sa následne uskutočnil tender. V roku 2024 bol spustený plošný rollout fotovoltických elektrární po celom Slovensku, pričom bolo dokončených 16 predajní a kumulovaný výkon presiahol 4000 kWp. Postupne dochádza k pripájaniu ďalších 30 inštalácií na predajniach, vrátane skladu v Petrovanoch.
Záväzok skupiny REWE pre dlhodobé a udržateľné podnikanie, ktoré má zabezpečiť energetickú bezpečnosť, pokrytie vlastnej spotreby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov energie. Dôležitým faktorom je aj ekonomická stabilita pri dlhodobo zafixovanej ceny elektriny vyrobenej vo vlastnej elektrárni.
Efektivita, energetická a technologická úspora už presiahla 900 000 €. Rozšírením batériových úložísk významne prispievame k stabilizácii elektrickej siete v Slovenskej republike. Podporujeme rozvoj osobnej aj nákladnej elektromobility, vrátane siete elektronabíjacích staníc a vlastných e-kamiónov, ktoré zabezpečujú ekologickú a tichú prevádzku, obzvlášť vítanú v mestských aglomeráciách. Rozvoj obnoviteľných zdrojov energie (OZE) realizujeme po celej SR prostredníctvom lokálnych dodávateľov, čím podporujeme miestnych podnikateľov. Zároveň zvyšujeme know-how pri realizácii veľkých OZE projektov, riešime prehrievanie rozvodní FVE, káblové prepojenia v trafostaniciach a fasádne inštalácie panelov s rešpektovaním existujúcich prvkov, ako sú bezpečnostné prepady zo strechy či verejné osvetlenie. Naše riešenia spĺňajú prísnejšie požiarne požiadavky, než stanovuje norma ATN.
Získanie povolenia na podnikanie v energetike je komplikované, zdĺhavé a časovo náročné, najmä pre povoľovacie a schvaľovacie procesy na strane štátnych úradov. Rovnako náročný je aj administratívny postup pri rozširovaní skupiny zdieľania. Realizácia montáže, inštalácie a spustenie prebiehajú počas plnej logistickej prevádzky. Priestorové požiadavky zahŕňajú výstavbu mezanínu v miestnostiach určených pre RFVE, umiestnenie panelov, technológie meničov a rozvádzačov, vyvedenie výkonu a signalizáciu ochranných prvkov voči ZSDIS. Dôležitým aspektom je zabezpečenie dostatočnej kapacity na pripojenie FVE do siete, ako aj výber vhodných lokalít na inštaláciu batériových úložísk. Ďalšie výzvy predstavujú komunikácia s elektromerom a meničmi FVE, riadenie výkonu s ohľadom na mínusové ceny elektriny na SPOT-ovom trhu a problematický prístup k dotačným programom.
Lokalita:
viaceré lokality na území SR
Realizácia:
3/2023 - 12/2024
Uvedenie do prevádzky:
n/a
Autor:
Stanislav Stančík, Tím líder pre energie a odpady BILLA Slovensko
Investor:
BILLA s.r.o.
Zhotoviteľ:
BILLA s.r.o.
Kontakt:
m.kravjar@billa.sk
Webová stránka:
billa.sk